برگزاری کنسرت راک به نفع کودکان کار

برگزاری کنسرت راک به نفع کودکان کار یک کنسرت راک به نفع کودکان کار در بندرعباس برگزار شد. پیام قائدی و …

نوشته برگزاری کنسرت راک به نفع کودکان کار اولین بار در پدیدار شد.

برگزاری کنسرت راک به نفع کودکان کار
یک کنسرت راک به نفع کودکان کار در بندرعباس برگزار شد.

پیام قائدی و هومن اژدری – خوانندگان سبک راک – کنسرت آلترناتیو خود را به نفع کودکان کار، در تالار «آوینی» بندرعباس اجرا کردند.

‌این گروه موسیقی راک، آثار درد عشق، قدح، خسوف، تقسیم رویا، پوچ، اسرار، چرت بعدازظهر، روزهای بی‌تو، درگیر زمان، منو تو، حالم خوبه، هی جو، رفتن تو و ممد را اجرا کرد و با استقبال جوانان نیز مواجه شدند.

پیش از این، پیام قاعدی درباره این اجرا به ایسنا گفته بود: راک آلترنتیو که به‌عنوان موسیقی آلترنتیو هم شناخته می‌شود، سبکی از موسیقی راک است که در دهه ۱۹۸۰ به‌وجود آمد و تا دهه ۱۹۹۰ به‌طور وسیع شهرت یافت؛ راک آلترنتیو از پانک راک تأثیر گرفته بود، ولی در هیچ‌کدام از سبک‌های موجود جای نمی‌گرفت. سبک آلترنتیو خود به زیرشاخه‌های مختلفی تقسیم می‌شود که از دل موسیقی مستقل یا موسیقی ایندی به‌وجود آمده‌ است، گرچه این سبک راک محسوب می‌شود، ولی برخی از زیرشاخه‌های آن از سبک‌های دیگر مثل موسیقی‌های محلی، رگه، موسیقی الکترونیک و جاز تأثیر گرفته‌اند. کاری که ما در این کنسرت انجام می‌دهیم، تلفیق این موسیقی با موسیقی محلی بندرعباس و موسیقی سنتی ایرانی است، ما در این اجرا ساختارهای موسیقی بندرعباس را با فرم موسیقی آلترناتیو تلفیق می‌کنیم، هدف‌مان نیز صرفا تلفیق در سازبندی نیست و تلفیق در ساختار را دنبال می‌کنیم.

امین پورصادق (نوازنده الکتریک)، حسین رستمی‌راد (نوازنده کی‌برد)، مهدی رنجبر (نوازنده گیتار باس)، احمد روان و مهدی نظری (نوازنده پیپه)، کسرا ایرانپور (وکالیست) و سارا خالقی (زیر صدا) در این اجرا گروه آلترناتیو را همراهی کردند. همچنین قائدی و اژدری به ترتیب با سازهای گیتار الکتریک و گیتار فولک، علاوه بر خوانندگی بخشی از نوازندگی این کنسرت را برعهده داشتند.

نوشته برگزاری کنسرت راک به نفع کودکان کار اولین بار در پدیدار شد.

کنسرت محمد معتمدی با گروه خنیاگران مهر برگزار شد

کنسرت محمد معتمدی با گروه خنیاگران مهر برگزار شد شب گذشته «محمد معتمدی» -خوانندۀ موسیقی سنتی ایران- همراه با گروه «خنیاگران …

نوشته کنسرت محمد معتمدی با گروه خنیاگران مهر برگزار شد اولین بار در پدیدار شد.

کنسرت محمد معتمدی با گروه خنیاگران مهر برگزار شد
شب گذشته «محمد معتمدی» -خوانندۀ موسیقی سنتی ایران- همراه با گروه «خنیاگران مهر» در تالار وحدت تهران روی صحنه رفت. برنامه‌ای که از اتفاقات پیش از کنسرت اگر بگذریم، از چند منظر، کنسرتی متفاوت از دیگر برنامه‌ها بود.

خوانندۀ جوان در این برنامه، میهمانی ویژه داشت. «کوروس سرهنگ‌زاده» -خوانندۀ نامدار موسیقی ایران- که آثارش بخش مهمی از خاطراتِ موسیقایی چندین نسل را تشکیل می‌دهد و همچنان زمزمۀ مردم کوچه و خیابان است، برای دومین بار به کنسرتِ او آمده بود و «معتمدی» نیز با لباسی اهدایی او به اجرای برنامه پرداخت. این خوانندۀ موسیقی سنتی ایران، همواره از استاد «کوروس سرهنگ‌زاده» به عنوان کسی یاد می‌کند که هم استاد و پیش‌کسوتش بوده و هم رفیق و دلسوزش. او قبل‌تر هم دربارۀ او گفته بود: «خیلی از ترانه‌ها و موسیقی‌های نوستالژیک مردم متعلق به امثالِ کوروس سرهنگ‌زاده‌ها است و به همین خاطر نباید فراموششان کنیم و باید قدردانشان باشیم.»

از آن طرف در حالی که نوازنده‌های زن، این روزها بیش از هر زمانِ دیگری در تنگنای فعالیت‌های خود هستند، معتمدی با گروهی روی صحنه رفت که تمام اعضایش را زنانِ جوانی تشکیل می‌دهند که اگرچه همپایِ دیگران نقش مهمی در موسیقی داشتند، اما سهمِ اندکی از آن برداشته‌اند و حالا خودشان گروهی تشکیل داده‌اند و می‌خواهند در هر برنامه، از خواننده‌ای مهمان دعوت کنند و اولین مهمانشان هم «محمد معتمدی» است؛ خواننده‌ای که کار با بسیاری از بزرگانِ موسیقی ایران و البته حضوری مستمر در فستیوال‌های بین‌المللی را در کارنامه دارد.

«معتمدی» در ابتدای برنامه از همراهی‌اش با بانوان نوازنده گفت. از اینکه تلاش کرده تا با این اجرا، بخشی از دینِ خود را به بانوان هنرمند به خصوص در عرصۀ موسیقی ادا کند: «زنانِ هنرمند ما همواره مهجور، اما صبور بوده‌اند. به هر حال حالا باید از مسوؤلان ارشاد که مجوزهای لازم برای این برنامه را داده‌اند تشکر کنم. به اعتقاد من و تمام ایرانیان راستین، زنان ایرانی پرچم‌دار اصالت‌ها و باورها و صبر و بردباری بوده‌اند و خیلی ممنونم که من را به عنوان خواننده انتخاب کردند.»

او از تمام مهمانانِ برنامه‌اش و همچنین هنرمندانی که شبِ گذشته در تالار وحدت تهران حضور داشتند نیز تشکر کرد. کسانی مثل بهروز شعیبی و مرجان گلچین. معتمدی همچنین از مهمانِ ویژۀ کنسرتِ شب گذشته‌اش گفت. از خواننده‌ای که اکثر مردم با ترانه‌هایش آشنایی دارند و با صدا و ترانه‌هایش زندگی کرده‌اند و تقریباً چهل سال است که در هیچ کنسرتی حضور نداشته است: «من این افتخار را دارم که ایشان برای دومین بار در کنسرتی که من به عنوان خواننده حضور داشتم، آمده‌اند.»

او بعد از آن، بخشی از ترانۀ «دیگه عاشق شدن، ناز کشیدن فایده نداره» را خواند و همین کافی بود تا تمام تالار وحدت با تشویق پیاپی کسانی روبه‌رو شود که در سالن حضور داشتند؛ او با افتخار از حضور «کوروس سرهنگ‌زاده» در کنسرتش گفت و اینکه در این برنامه با لباسی حضور دارد که این خوانندۀ نامدار به او تقدیم کرده است.

محور برنامه، اشعاری از ادبیات کهن و معاصر ایران بود. بانوانِ نوازنده آثاری از «بهزاد عبدی» را که «معتمدی» می‌گوید افتخارش دوستی با اوست؛ نواختند و خوانندۀ جوان نیز آنها را اجرا کرد و اولین کنسرت «خنیاگران مهر» را با حال و هوایی ویژه اجرا کردند. شعر آثار از شاعرانِ قدیم بود؛ از مولوی، سعدی، حافظ، رهی معیری، محمدعلی بهمنی و کاظمی بهمنی و البته بخشی از برنامه را ارکستر قطعاتی بی‌کلام را اجرا کرد. نوازندگان برنامه سنگِ تمام گذاشتند و به قول معتمدی توانستند چنان اجرایی از خود به جای بگذارند که انگار یک ارکستر کامل، صدای خواننده را همراهی می‌کند.

کنسرت در دو بخش برگزار شد. در بخش نخست، قطعۀ «پرواز» با همراهی ارکستر و ساز قانون با نوازندگی «صدا سدیفی» نواخته شد و پس از آن «بشنو از نی» از ساخته‌های بهزاد عبدی را با شعری از مولوی اجرا شد. اجرای یک اثر بی‌کلام دیگر، این بار با محوریت ساز قیچک با نوازندگی شیما شاه‌محمدی را نواختند دیگر قطعۀ بی‌کلام این برنامه بود تا پس از آن خوانندۀ جوان و نامدار ایرانی، قطعۀ «در محاصره» را با شعری از کاظم بهمنی و آهنگ عبدی اجرا کند. در ادامه یک بار دیگر اثری بی‌کلام با استفاده از ساز کمانچه که نیوشا نریمانی سرپرست گروه تک‌نواز آن قطعه بود، اجرا شد.

«سخن عشق» با شعری از محمدعلی بهمنی و آهنگ بهزاد عبدی و «رسوای دل» با شعری از رهی معیری و آهنگسازی علی تجویدی، دیگر قطعاتِ این برنامه بود؛ اما بخش دوم کنسرت خنیاگران مهر در تالار وحدت نیز همچون بخش نخست آن، با اجرای یک اثر بی‌کلام با نام با تک‌نوازی و همنوازی هیلا فیض‌پور (نوازنده تار) آغاز شد. پس از آن، دو قطعه از آثار بهزاد عبدی با نام‌های «از یاد رفته» و «حیرانی» اجرا شد و این بار «ترگل خلیقی» نوازندۀ رباب گروه را در اجرای قطعه‌ای بی‌کلام همراهی کرد. اجرای یک اثر ارمنی از با آهنگسازی زوینار هوانسیان و یک اثر ماندگار دیگر در موسیقی ایرانی با نام «خوشه‌چین» که از آثار روح‌الله خالقی با شعری از کریم فکور است، توسط محمد معتمدی اجرا شد تا در نهایت کنسرت گروه خنیاگران مهر با خواندن قطعه «طرحی نو» از ساخته‌های عبدی و با شعری از حافظ، در میان تشویق علاقه‌مندان به موسیقی ایرانی در تالار وحدت به پایان رسد.

اعضای گروه موسیقی خنیاگران مهر نیوشا بریمانی (سرپرست و نوازنده ساز کمانچه)، بهزاد عبدی (آهنگساز و رهبر ارکستر)، نازنین روستا و شیما شاه‌محمدی (نوازنده ساز قیچک آلتو)، رخساره رستمی (نوازنده ساز عود)، صدا سدیفی (نوازنده ساز قانون)، شیدا قاضی (نوازنده ساز نی)، نگین زاده وکیلی (نوازنده ساز قیچک بم)، هیلا فیض‌پور (نوازنده ساز تار و پیانو)، بهار حیدری (نوازنده ساز بم‌ تار)، مهرناز دبیرزاده (نوازنده تمبک و دیگر سازهای کوبه‌ای)، عسل ملک‌زاده (نوازنده سازهای دف، کونگا، درامز و کاخن)، ترگل خلیقی (نوازنده ساز تار و رباب) و محمد معتمدی به عنوان خواننده مهمان تشکیل می‌دادند.

«پیروز ارحمند» مدیر کل سابق دفتر موسیقی، «وحید تاج» خواننده آواز ایرانی، «منیژه گلچین» خواننده پیشکسوت، «میدیا فرج‌نژاد» نوازنده تار و « ارفع اطرایى» در این اجرا حضور داشتند. همچنین «مرجانه گلچین»، «معصومه کریمی»، « بهروز شعیبی ( بازیگر و کارگردان) » «کیهان ملکی» «خسرو معصومی(کاردان سینما)» و «رضا حداد» کارگردان تئاتر از دیگر مهمانان برنامه بودند.

گروه موسیقی «خنیاگران مهر» با محوریت نوازندگی بانوان و با آهنگسازی بهزاد عبدی، در چند ماه گذشته تشکیل شده و قصد حضور در فستیوال‌های مختلف بین‌المللی در آینده‌ای نزدیک را دارد.

نوشته کنسرت محمد معتمدی با گروه خنیاگران مهر برگزار شد اولین بار در پدیدار شد.

زمزمه و نجوا منتشر شد

زمزمه و نجوا منتشر شد قطعۀ «زمزمه و نجوا» با آهنگسازی «پیمان خازنی» و خوانندگی «وحید عسگریان» منتشر شد. قطعه‌ای که …

نوشته زمزمه و نجوا منتشر شد اولین بار در پدیدار شد.

زمزمه و نجوا منتشر شد
قطعۀ «زمزمه و نجوا» با آهنگسازی «پیمان خازنی» و خوانندگی «وحید عسگریان» منتشر شد. قطعه‌ای که آهنگساز آن معتقد است که تک تراک اجرا شده جا مانده و ادامۀ حلقۀ آلبوم «پنجره بگشای» است که نوستالژی زندگی انسان‌هایی را به تصویر می‌کشد که درفضای این اشعار زندگی و رشد کرده‌اند.

او می‌گوید در مورد مولفه‌های پیش رو انتخاب‌های بسیار وجود دارد که می‌بایست با سطح جامعه امروز ارتباط برقرار کرده و حرکت موسیقی را به جلو فراخواند و دلیل آن امکان پردازش در ملودی و وسعت ریتم و بیان موضوع‌ها از دیدهای متفاوت است.

خازنی همچنین بر این اعتقاد است که در بعضی از اشعار، اخوان مانند خیام به هیچ می‌اندیشد وهمه چیز را در واقعیت‌های موجود جامعه می‌داند وانسان را از موهومات بیرون می‌کشد.

در این قطعه قانون و چنگ را «رابعه زند»، فلوت «حامد ملک»، کمانچه «شیما بلوکی‌فر»، سازهای کوبه‌ای «فرهاد صفری» و «حمید یوسفی» و «شایان یزدی زاده» نواخته‌اند؛ همچنین صدابرداری این اثر را «پیام سوری» برعهده داشته است.

نوشته زمزمه و نجوا منتشر شد اولین بار در پدیدار شد.

تور کنسرت حمید متبسم از اصفهان آغاز می شود

تور کنسرت حمید متبسم از اصفهان آغاز می شود تور کنسرت های «حمید متبسم» به خوانندگی «حسین علیشاپور» از تاریخ ۱۳ …

نوشته تور کنسرت حمید متبسم از اصفهان آغاز می شود اولین بار در پدیدار شد.

تور کنسرت حمید متبسم از اصفهان آغاز می شود
تور کنسرت های «حمید متبسم» به خوانندگی «حسین علیشاپور» از تاریخ ۱۳ مردادماه از اصفهان آغاز و ۳۰ مرداد ماه نیز در تهران به پایان می رسد.

به گزارش سایت خبری و تحلیلی پرشین سانگ، تور کنسرت «ساز دل ، آواز دل» عنوان کنسرت های جدید حمید متبسم است که قرار است در مایه اصفهان و دستگاه نوا اجرا شود.

این کنسرت ها به ترتیب ١٣ مرداد در تالار فرشچیان شهر اصفهان، ٢١ مرداد در تالار اداره فرهنگ و ارشاد شهر آباده، ٢٢ مرداد تالار فرهنگ اداره فرهنگ و ارشاد شهر یزد، ٢٧ مرداد در تالار آفتاب شهر اهواز برگزار می شود و حسن ختام تور کنسرت “ساز دل ، آواز دل” در تاریخ ٢٩ و ٣٠ مرداد تالار رودکی در شهر تهران خواهد بود.

خواننده تور کنسرت های حمید متبسم، حسین علیشاپور است که در کارنامه خود سابقه همکاری با کیهان کلهر، مسعود شعاری، ارکستر سازهای ملی، بهروز غریب پور و غیره را دارد. همچنین بهنام معصومی در این کنسرت ها سازهای کوبه ای می نوازد، معصومی نیز تا کنون تجربه همکاری با حسین بهروزی نیا، سالار عقیلی و …. داشته است.

گفتنی است، حمید متبسم اوایل دهه هفتاد گروهی موسیقی به نام گروه دستان را به اتفاق محمدعلی کیانی نژاد بنا گذاشت. آلبوم بامداد تجربه‌ای متفاوت در آهنگسازی و تنظیم به شمار می‌رفت به آهنگسازی متبسم و آواز بیژن کامکار نام متبسم را به عنوان آهنگسازی خوش ذوق به جامعه موسیقی شناساند. بعد از آن متبسم آلبوم بوی نوروز به خوانندگی زنده یاد ایرج بسطامی را با گروه دستان انتشار داد.

متبسم به همراه گروه دستان کنسرت های متعددی را در خارج و داخل ایران اجرا کردند که مهمترین آن اجراهای متعدد با شهرام ناظری بود. آلبوم سفر به دیگر سو، و ساز نو آواز نو حاصل سال های همکاری متبسم و گروه دستان با ناظری بود.همکاری با صدیق تعریف در انتشار آلبوم ماه عروس و آخرین کار با ناظری با عنوان لولیان هم از دیگر کارهای متبسم به شمار می رود.

متبسم به همراه گروه دستان از سال ۸۵ تا پایان دهه نود به ارائه کنسرت هایی با سالار عقیلی و همایون شجریان پرداخت که حاصل آنها انتشار آلبوم های قیژک کولی و به نام گل سرخ بود.

نوشته تور کنسرت حمید متبسم از اصفهان آغاز می شود اولین بار در پدیدار شد.

مازیار ظریف: شرکت پخش آلبوم اولم را نابود کرد

مازیار ظریف: شرکت پخش آلبوم اولم را نابود کرد   مازیار ظریف به تازگی قطعه جدید خود با نام «پدرم» را …

نوشته مازیار ظریف: شرکت پخش آلبوم اولم را نابود کرد اولین بار در پدیدار شد.

مازیار ظریف: شرکت پخش آلبوم اولم را نابود کرد

 

مازیار ظریف به تازگی قطعه جدید خود با نام «پدرم» را منتشر کرده است و همان طور که انتظار می رفت ، با استقبال خوبی رو به رو شد .

ترانه این قطعه از مهدی موسوی است و کار آهنگسازی را خواننده این اثر انجام داده است گفتنی است محسن مرشد وظیفه تنظیم این قطعه را به عده داشته و میکس و مستر این قطعه توسط حمیدرضا آداب صورت گرفته

مازیار ظریف که این قطعه را به پدرِ درگذشته اش تقدیم کرده است، در خصوص ساخت این اثر گفت : پدر من یک انسان فرهنگی- هنری بود. صدای خوبی داشت و در موسیقی سنتی فعالیت می کرد و دبیر ادبیات بود. یک ماه بعد از درگذشت پدرم از دکتر موسوی خواستم یک ترانه با موضوع پدر به من بدهد چرا که دوست داشتم در آن شرایط برای پدرم کاری انجام بدهم. ترانه ای که دکتر موسوی به من داد با کمی تغییر، ترانه ای شد که شنیده اید

وی در خصوص تنظیم این قطعه و حضور محسن مرشد عنوان کرد : محسن مرشد یکی از بهترین های موسیقی بوده و هست. در آن سال های فعالیت دوباره موسیقی پاپ، یکی از بهترین نوازنده های گیتار در کنار شادمهر عقیلی و بابک امینی بود. در اولین جشنواره موسیقی پاپ در کنار مانی رهنما بود و افتخارات هنری زیادی در کارنامه اش دارد اما خودش خواسته که در سال های اخیر انزوا را تجربه کند. خوشحالم که در این اثر در کنار من بوده است و این را هم بگویم که به شکل افتخاری با من کار کرده است

ظریف در ادامه صحبت های خود به اولین آلبومش که با نام «عجب دوریم از دریا» در سال هشتاد و شش منتشر شد اشاره کرد و گفت : در این آلبوم تمام، به غیر از یک قطعه، تمام ترانه ها سروده یغما گلرویی بود و آهنگسازی و تنظیم توسط محسن مرشد انجام شد. بهترین نوازنده ها نظیر مرحوم آندره آرزومانیان، ناصر رحیمی، ایمان جعفری پویان، امید حاجیلی و… در این آلبوم هنرنمایی کردند اما نکته اینجا است که پخش آلبوم در تهران، به آن شکل که برنامه ریزی شده بود پیش نرفت. در واقع در تهران اصلا پخش نشد و شرکت پخش آلبوم اولم را نابود کرد. فضای مجازی هم مثل امروز نبود و کاری از دستم برنمی آمد

این خواننده در پایان صحبت های خود گفت : چهار سال پس از انتشار آلبوم اولم سکوت کردم و در انزوا بودم. اما بعد از این دوره چند سال را صرف تولید و تهیه آلبوم دیگری کردم که به زودی اطلاعات مربوط به آن را از طریق رسانه های خبری موسیقایی به گوش مخاطبین موسیقی می رسانم. آنچه دلم می خواهد بگویم این است که تصمیم دارم به شکل مداوم آثار خود را منتشر کنم و از سکوت دور خواهم شد .

نوشته مازیار ظریف: شرکت پخش آلبوم اولم را نابود کرد اولین بار در پدیدار شد.

آلبوم «سال» مهدی مقدم، به زودی در بازار

آلبوم «سال» مهدی مقدم، به زودی در بازار   خواننده آلبوم «احتیاط» جدیدترین آثار خود را در قالب یک آلبوم صوتی …

نوشته آلبوم «سال» مهدی مقدم، به زودی در بازار اولین بار در پدیدار شد.

آلبوم «سال» مهدی مقدم، به زودی در بازار

 

خواننده آلبوم «احتیاط» جدیدترین آثار خود را در قالب یک آلبوم صوتی و تصویری به زودی روانه بازار موسیقی کشور می کند.

مهدی مقدم چهار سال پس از انتشار آخرین آلبومش «احتیاط» در بازار موسیقی کشور و برخی مشکلات در برگزاری کنسرت، به زودی جدیدترین آلبوم خود را تحت عنوان آلبوم «سال» روانه بازار موسیقی کشور خواهد کرد.

این آلبوم که به دو صورت صوتی و تصویری قرار است در بازار موسیقی کشور منتشر شود، حاوی جدیدترین قطعات و موزیک ویدئوهای این خواننده است که در یک مجموعه، حاوی نسخه صوتی و تصویری آلبوم «سال» تولید و روانه بازار موسیقی خواهد شد. مجوز اثر جدید مهدی مقدم در آخرین مراحل اداری خود در دفتر موسیقی وزارت ارشاد است و این اثر به زودی روانه بازار موسیقی کشور خواهد شد.

این خواننده پیش از این گفته بود: «همه مجوزهای قطعات و موزیک‌ویدئوهای این آلبوم اخذ شده است. موزیک ویدئوهای خوش‌ساختی ساخته‌ایم و همه این‌ها با اخذ تمام مجوزهای لازم منتشر خواهند شد. این آلبوم شامل یک سی‌دی صوتی و یک دی‌وی‌دی حاوی موزیک‌ویدئو تولید و ارائه خواهند شد. تمام تلاش ما تولید مجموعه‌ای وزین و قابل توجه بوده که مورد توجه دوستداران موسیقی قرار بگیرد»

این خواننده درباره برگزاری اولین کنسرت تهران که در ماه‌های گذشته به دلایل مختلف از جمله فاجعه تلخ منا و آتش گرفتن سالن وزارت کشور لغو شد نیز گفته بود: «طلسم برگزاری کنسرت تهران قطعاً بعد از ایام ماه مبارک رمضان شکسته خواهد شد. برنامه‌ریزی‌های زیادی برای برگزاری این کنسرت انجام داده‌ایم که پس از انتشار «آلبوم سال» و رصد واکنش‌ها به آن، درباره تاریخ دقیق اجرای تهران تصمیم‌گیری و اطلاع‌رسانی خواهیم کرد.»

نوشته آلبوم «سال» مهدی مقدم، به زودی در بازار اولین بار در پدیدار شد.

مجید اخشابى: در موسیقى ما گاهى درک شنونده را در حد مخاطب مهد کودک مى دانند

مجید اخشابى: در موسیقى ما گاهى درک شنونده را در حد مخاطب مهد کودک مى دانند   مجید اخشابی خواننده و …

نوشته مجید اخشابى: در موسیقى ما گاهى درک شنونده را در حد مخاطب مهد کودک مى دانند اولین بار در پدیدار شد.

مجید اخشابى: در موسیقى ما گاهى درک شنونده را در حد مخاطب مهد کودک مى دانند

 

مجید اخشابی خواننده و آهنگساز عنوان کرد: در این دوره مخاطبان اعتقاد ندارند که شعر باید ارزش گوش دادن داشته باشد و اگر موسیقی بتواند رضایت خاطر را فراهم کند کافی است، حال با هر کلامی تنظیم شده باشد اهمیت ندارد.

مجید اخشابی در مورد دلایل استقبال این روزهاى جوانان از شعرهای نازلی که در موسیقی کشور رو به افزایش است گفت: علت این استقبال را اگر خود من هم میدانستم شاید جالب تر بود واقعا نمی دانم چرا یک دانشجو و کسی که تحصیلات عالیه یا آکادمیک دارد، به هرحال ادبیات خوانده و با اشعار ادبی ایران حداقل در طی دوره تحصیلی خود آشنا هست، می تواند به اشعار سخیف و بی محتوا و توهین آمیز سراینده شعر یا خواننده آن که درحقیقت این چنین حساب کرده است که درک و دانش شنونده در حد مخاطب مهد کودک است،توجه کند.

وی ادامه داد: ولی من در واقع فکر می کنم اصلا مخاطبان به شعر توجه نمی کنند. آن ها به همان ریتم و ضرب آهنگ توجه می کنند حالا طرف هرچی هم گفت و هرچی خواند مهم نیست.یعنی اعتقاد ندارند که شعر باید ارزش گوش دادن داشته باشد و فقط موسیقی بتواند رضایت خاطر را فراهم کند کافی است،حال با هر کلامی تنظیم شده باشد اهمیت ندارد.

 

خواننده “گمگشته” برای این معضل فعلی سه دلیل عنوان کرد:بخش اول این است که خوانندگان آثاری را برحسب سطح سواد و دانش اندک خود و یا تصمیم برای هنجارشکنی تولید می کنند،مثلا با خود می گویند “چقدر شعرهای اتو کشیده و خوب،من اصلا می خواهم در شعرم فحش دهم” وخب خود این هنجارشکنی توجه می آفریند.در واقع به نظر من تقصیر تولیدکننده هاست که این آثار سخیف را تولید می کنند.

اخشابی افزود:بخش دوم رسانه ها هستند که این چنین آثاری را منتشر می کنند و به گوش مخاطب می رسانند و از وظیفه آموزش مخاطبان باز ماندند.بالاخره صدا و سیما باید برای آموزش نسل جوان و نوجوان مرجع و مبنا باشد تا آن ها بتوانند موسیقی خوب را از بد تشخیص دهد و اگر قرار باشد که هیچ حرف ویا گفته و یا دانشی در این مورد انتقال داده نشود این جوانان چگونه باید یاد بگیرند.از لا به لای فضای مجازی باید یاد بگرند،خانواده ها باید یاد دهند یا اینکه رسانه ملی که تاثیر آن در حد دانشگاه می باشد؟بخش آخر هم به نظرمن خود مردم هستند که به کیفیت موسیقی که گوش می دهند و ذهن و روح و جان آن ها با آن به ناخودآگاه پیوند می خورد،توجه نمی کنند.

 

این خواننده ادامه داد:همه بالاخره سعی می کنند بهترین مواد غذایی را انتخاب کنند،بهترین هوا را استشمام کنند ولی اینکه در این فضا بهترین محصولات فرهنگی و هنری مورد استقبال قرار گیرد،هنوزکشور ما به این فرهنگ نرسیده و همین باعث می شود که تمام این مشکلات دست به دست هم می دهد و کار به موسیقی می رسد که بعضی وقت ها شعور مخاطب در آن هیچ نقش و جایگاهی ندارد.یعنی انگار یک شخصی برای جماعتی دارد کار می کند که هیچ سلیقه و دقت و رای و نظری ندارند، مسخ شده هستند و هرچی خوانده شود هرچقدر بدتر و بی ارزش تر باشد گوش می دهند و حالا دور از جان مخاطبان انگار که طرف چیزی دارد می سازد برای جماعتی که هیچی حالیشان نیست.خیلی تاسف برانگیز است که چرا کلا این سه گروه به این موضوع دقت نمی کنند که برای تولید و ارائه یک محصول هنری تحصیل،ملالت،سختی،رنج و یک علمی لازم است که بدون این علم بدیهی است که اگر دست به تولید و انتشار آثار زده شود در حقیقت مثل این است که یک آدم ناشی بیاید و با مواد منفجره بخواهد جایی را آتش بزند و ناآخوداگاه خودش یا یک نفر دیگر را منفجر کند.

مجید اخشابی در ادامه در پاسخ به سوالی مبنی بر دلایل استقبال کم مردم از تیتراژهای این روزهای تلویزیون اظهار کرد:این اتفاق چندتا علت می تواند داشته باشد.یک بخشی از آن کم شدن توجه مردم به صدا و سیما است و بخش دوم این است که کارها خیلی تکراری و شبیه به هم هست و معمولا خوانندگان از فرمول دراماتیک و غمگین استفاده می کنند و هرچه این ناله ها بیشتر و سوزناک تر باشد،احساس می شود که تاثیر آن بیشتر است.اگرچه این فرمول خیلی وقت ها جواب داده و خیلی ها را به عنوان خواننده به مردم شناسانده است،البته به نظرمن استقبال مردم هم از این فرمول تقریبا اثبات شده است.

 

او افزود:بخش بعدی هم این است که خود سریال باید خیلی جذاب و تاثیر گذار باشد.محتوای اصلی آن سریال ناخودآگاه بر روی تیتراژ تاثیر دارد و موقعی که سریال اون کیفیت لازم را نداشته باشد اثرگذاری موسیقی هم به نسبت کم می شود.بخش آخر هم این است که مردم بیشتر سرگرم فضاهای مجازی و اپلیکیشن ها و این داستان ها هستند و موسیقی را بیشتر در این فضاها دنبال می کنند.

این خواننده درباره تکرار تجربه اجرای دو نفر ه خود با رامبد جوان گفت:استفاده از ظرفیت رپ به عنوان کاربردی که در روایی بیان و آزادی اجرا دارد،می تواند دست مایه کار قرار گیرد و اینکه در کارهایی که قرار است محتوای خاصی یا پیام های خاصی را بیان کند، استفاده شود.کار مشترک با رامبد جوان یک نمونه کاری بود که انجام دادیم و خداروشکر نتایج آن هم راضی کننده بود و ما همچین سبک کارهایی را دوباره در دست اقدام داریم ولی فعلا تصمیم دقیقی نگرفتم که با چه کسی این کار مشترک را انجام دهم.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا در کارهایش بیشتر با شاعرهای کلاسیک همکاری می کند عنوان کرد:یک بخش آن بخاطر علاقه مندی من به ادبیات کلاسیک و وزین است،اگرچه که تجربیاتی در خواندن شعرهای محاوره ای هم دارم ولی در واقع بیشترش برمی گردد به علایق خودم به کلامی که استوارتر و محکم تر باشد و برای گفتن آن شاعر باید شاعرانه تر شعر گفته باشد من این را بیشتر می پسندم،به هرحال کارهایی هم دارم که در زمینه اشعار محاوره ای سروده و خوانده شدند.

مجید اخشابی در پایان گفت:در حال تولید دو قطعه جدید با موضوع های خاص هستیم که با نزدیک شدن به زمان انتشار آن ها در مورد این دو قطعه بیشتر توضیح خواهم داد.

نوشته مجید اخشابى: در موسیقى ما گاهى درک شنونده را در حد مخاطب مهد کودک مى دانند اولین بار در پدیدار شد.

کیهان کلهر با «جاده ابریشم» به آمریکا می‌رود

کیهان کلهر با «جاده ابریشم» به آمریکا می‌رود   تور کنسرت‌های کیهان کلهر با همراهی گروه «جاده ابریشم» از اواسط مردادماه …

نوشته کیهان کلهر با «جاده ابریشم» به آمریکا می‌رود اولین بار در پدیدار شد.

کیهان کلهر با «جاده ابریشم» به آمریکا می‌رود

 

تور کنسرت‌های کیهان کلهر با همراهی گروه «جاده ابریشم» از اواسط مردادماه در ایالات مختلف آمریکا برگزار خواهد شد.

کیهان کلهر آهنگساز و نوازنده ساز کمانچه بار خود را برای برگزاری تور جدید کنسرت گروه “جاده ابریشم” و همنوازی با یویومای چینی در ایالات مختلف آمریکا بست.

این کنسرت در ایالات ماساچوست، پنسیلوانیا، ویرجینیا، اوهایو، ایندیانا، ایلینوی و کالیفرنیا از اواسط تا روز پایانی مردادماه و مصادف با ماه اوت میلادی برگزار خواهد شد.

در این تور، کیهان کلهر یکشنبه ۱۷ مردادماه در لنوکس، سه‌شنبه ۱۹ مردادماه در کنت اسکوئر، چهارشنبه ۲۰ مردادماه در سلبیویل، پنجشنبه ۲۱ مردادماه در ویه‌نا، شنبه ۲۳ مردادماه در کلیولند، دوشنبه ۲۵ مردادماه در ایندیاناپلیس، سه‌شنبه ۲۶ مردادماه در هایلند، پنج‌شنبه ۲۸ مردادماه در برکلی، جمعه ۲۹ مردادماه در شهر سونوما و یکشنبه ۳۱ مردادماه در لس‌آنجلس به روی صحنه خواهد رفت.

گروه جاده ابریشم در سال ۱۹۹۹ به سرپرستی یویوما بهترین و معروف‌ترین ویلون‌سل‌نواز دنیا و با عضوهای مختلفی از مجامع بین‌المللی تأسیس شده و دارای سه عضو ایرانی، کیهان کلهر (نوازنده کمانچه)، سیامک آقایی (نوازنده سنتور) و سیامک جهانگیری (نوازنده نی) است. کیهان کلهر علاوه بر نوازندگی کمانچه، یکی از آهنگسازان پروژه جاده ابریشم است. او تاکنون چهار ‌بار به خاطر آلبوم‌های “غزل ۴”، “فریاد”، “بی‌ تو به سر نمی‌شود” و “آوازهای سرور و صلح”، کاندیدای دریافت جایزه گرمی شده است.

کیهان کلهر در بهار سال جاری تور کنسرت‌های داخلی خود را با گروه “راح روح” در شهرهای مختلف کشور پهن کرد که در این بین، لغو کنسرت‌های او در نیشابور به دستور دادستان شهر، سر و صدای فراوانی به راه انداخت. این نوازنده جهانی همچنین پس از سال‌ها، در هفته اول خردادماه طی دو شب همراه گروه خود در تالار وحدت به روی صحنه رفت که همه بلیت‌های این کنسرت در عرض چند ساعت به فروش رسید.

نوشته کیهان کلهر با «جاده ابریشم» به آمریکا می‌رود اولین بار در پدیدار شد.

میلاد درخشانی: این روزها در تدارک دو آلبوم جدید هستم

میلاد درخشانی: این روزها در تدارک دو آلبوم جدید هستم   میلاد درخشانی نوازنده، آهنگساز و خواننده موسیقی در تدارک تولید …

نوشته میلاد درخشانی: این روزها در تدارک دو آلبوم جدید هستم اولین بار در پدیدار شد.

میلاد درخشانی: این روزها در تدارک دو آلبوم جدید هستم

 

میلاد درخشانی نوازنده، آهنگساز و خواننده موسیقی در تدارک تولید و ضبط دو آلبوم جدید در ساختاری متفاوت تر از آثار قبلی خود است.

میلاد درخشانی نوازنده، آهنگساز و خواننده موسیقی که در تدارک تهیه و تدوین آلبوم‌های جدیدش است گفت: در ماه های اخیر اجرای زنده ای نداشتم اما در این مدت مشغول کار روی دو آلبوم تازه بودم که به لحاظ ساختار محتوایی متفاوت تر از آلبوم های قبلی من است و کوشیده ام ضمن حفظ شناسه ای که مخاطب از آثارم می‌شناسد فضای متفاوتی را تجربه و از تکرار پرهیز کنم.

وی ادامه داد: اولین آلبومی که طی ماه های آینده منتشر می شود اثر بی کلامی است که بر اساس موسیقی سنتی ایرانی و موسیقی دستگاهی آماده می شود و از جمله کارهایی است که خودم به آن علاقه زیادی دارم. بیش از ۷۰ درصد از مراحل ضبط آلبوم انجام گرفته و پس از انجام مراحل نهایی مربوط به مجوز و کارهای فنی در دسترس علاقه مندان موسیقی قرار می گیرد.

درخشانی بیان کرد: آلبوم دیگری هم در دست تولید دارم که این آلبوم مانند «اشارات نظر» با کلام است و در عین اینکه وفادار به چارچوب اصلی کارهای قبلی ام است اما طبیعتا گذشت زمان و تغییر نگاهی که در من صورت گرفته در این اثر دیده می‌شود.

این نوازنده در پایان عنوان کرد: هنوز برای این دو آلبوم نامی انتخاب نکردم اما براساس برنامه ریزی های انجام گرفته آلبوم بی کلام طی چند ماه آینده و آلبوم با کلام تا پایان سال روانه بازار موسیقی می شود.

«افشارستان» و «اشارات نظر» دو آلبوم میلاد درخشانی است که چندی پیش در بازار موسیقی منتشر شد.

نوشته میلاد درخشانی: این روزها در تدارک دو آلبوم جدید هستم اولین بار در پدیدار شد.

آلبوم «زمین، مدرسه‌ی رنج» با صدای مهدی باقریان منتشر شد

آلبوم «زمین، مدرسه‌ی رنج» با صدای مهدی باقریان منتشر شد   خواننده آلبوم «آخرین تانگو» جدیدترین آثار خود را در قالب …

نوشته آلبوم «زمین، مدرسه‌ی رنج» با صدای مهدی باقریان منتشر شد اولین بار در پدیدار شد.

آلبوم «زمین، مدرسه‌ی رنج» با صدای مهدی باقریان منتشر شد

 

خواننده آلبوم «آخرین تانگو» جدیدترین آثار خود را در قالب یک آلبومEP روانه بازار موسیقی کشور کرد.
مهدی باقریان که آلبوم «آخرین تانگو» را با همکاری کارن همایونفر و ترانه‌های یغما گلرویی روانه بازار موسیقی کشور کرده، جدیدترین آثار خود را در آلبومی تحت عنوان Earth, School of Torment (زمین، مدرسۀ رنج) منتشر کرد.

«نیستی»، «زمین» و «گریه» قطعات این آلبوم اینترنتی هستند که با همکاری چهره‌هایی چون: آرمان مهربان، احسان نی‌زن، حسام ناصری، مهرداد عالمی، علیرضا ثنایی، سامان صمیمی و… تهیه و تولید شده‌اند.

این هنرمند این آلبوم اینترنتی را که شامل سه قطعه می باشد، برای انتشار در اختیار سایت «موسیقی ما» قرار داده است که هر سه قطعه این آلبوم را می توانید در تماشاخانه سایت «موسیقی ما» بشنوید و دانلود کنید.

مشخصات این آلبوم بدین شرح است:

 

عنوان آلبوم: Earth, School of Torment
زمین، مدرسه ی رنج

 

* لیست و ترتیب قطعات و عوامل تولید:

 

Nothingness
سانگ رایتر و خواننده: مهدی باقریان
تنظیم کننده: حسام ناصری
میکس و مستر: حسام ناصری
نوازندگان: مهرداد عالمی: ویولنسل
علیرضا ثنایی: استیل استرینگ
گیتار: سامان صمیمی :کمانچه

 

Earth
سانگ رایتر و خواننده: مهدی باقریان
تنظیم کننده: آرمان مهربان
میکس و مستر: آرمان مهربان
نوازندگان: مهدی باقریان: گیتار الکتریک
آرمان مهربان: الکتریک باس

 

Cry
سانگ رایتر و خواننده: مهدی باقریان
تنظیم کننده: حسام ناصری
میکس و مستر: حسام ناصری
نوازنده: کمانچه: احسان نی زن

نوشته آلبوم «زمین، مدرسه‌ی رنج» با صدای مهدی باقریان منتشر شد اولین بار در پدیدار شد.